Všichni víme, že do zaměstnání nesmíme chodit pod vlivem alkoholu ani dalších drog. V tomto článku se dozvíte, kdy vás zaměstnavatel může testovat a co hrozí, když se ukáže, že je test pozitivní.

Pití alkoholu a užívání drog je během pracovní doby samozřejmě zakázané. Riskujete však i v případě, že máte zbytkový alkohol ze včerejšího vydařeného večírku. Váš zaměstnavatel vás totiž může kdykoli otestovat a v nejhorším případě následně vyhodit.

Pamatujte, že zaměstnavatel nemusí mít k testu žádný specifický důvod a vy jej sice odmítnout můžete, ovšem pravděpodobně si nepolepšíte. Jestliže s výsledkem testu nebudete spokojeni, máte možnost zajít na krevní test do nemocnice.

Jestliže se prokáže, že test byl pozitivní, následky se liší. Zaměstnavateli může stačit ústní domluva, či výtka, můžete však přijít i o odměny a nenárokovou pohyblivou složku mzdy. V nejhorším případě vám hrozí výpověď.

Alkohol v práci podle nejvyššího soudu

Podle oficiálního forenzního stanoviska je považována hladina alkoholu do 0, 2 g/kg jako neprůkazná a hladina do 0, 3 g/kg jako nevýznamná pro silniční provoz. Pokud je vám tedy jakožto zaměstnanci naměřena hodnota alkoholu v krvi například 0, 11 promile, nelze říci, že jste do zaměstnání přišli pod vlivem alkoholu.

Soud dále také přihlíží k tomu, jak dlouho u daného zaměstnavatele pracujete, jaký byl váš dosavadní přístup k plnění povinností, jakou vykonáváte funkci, ale také je důležitá doba a situace, v níž k přestupku došlo, míra vašeho zavinění a způsob a intenzita porušení pravidel. Často tedy samotné zjištění, že jste před pracovní dobou požili určité množství alkoholu, ještě nemusí znamenat, že je váš zaměstnavatel oprávněn s vámi rozvázat pracovní úvazek.