Free songs
Domů / Bydlení / Česko trápí nedostatek uhlí
Česko trápí nedostatek uhlí

Česko trápí nedostatek uhlí

Kdo se včas nepředzásobil uhlím v letních měsících, má na začátku topné sezóny problém. Domácnosti i firmy zjišťují nemilý fakt, že Česko se potýká s nedostatkem uhlí.

Poptávka převyšuje nabídku, těžba nestačí a mnohé uhelné sklady zejí prázdnotou, což v minulosti nebylo zvykem. Jednou z příčin je, že doly nestíhají produkovat dostatek tohoto paliva kvůli limitům těžby.

Ohlasy spotřebitelů a prodejců

Někteří prodejci tvrdí, že takové problémy s dodávkami uhlí nepamatují již několik let. Stěžují si na dlouhé čekací lhůty dovozu a překvapuje je nečekaně velká poptávka. Spoustu spotřebitelů, kteří se neustále ptají, musí odmítat a odkazovat je na další dny. Přitom venkovní teploty klesají a lidé nemají čím topit.

Jaká je skutečnost

Zatímco v létě bylo uhlí dostatek a bylo i levné, momentálně má většina skladů prázdno. Přitom například na Karvinsku jsou doly plné, ale těžba se omezuje. V konečném důsledku to ovšem není jen problém severní Moravy, ale celé republiky. Nedostatek je zejména hnědého uhlí, které používají domácnosti, kotelny a další majitelé objektů, kteří vytápí své prostory pomocí kotlů na uhlí. Cena hnědého uhlí pro ně byla dosud přijatelná, ovšem s rostoucí poptávkou bude cena samozřejmě čím dál vyšší. Zatím ceny vzrostly o 600 až 700 korun.

Jaké uhlí jde na odbyt

Především je to uhlí typu Ořech 2, které je nyní velice nedostatkovým zbožím. Původně bylo určeno pro průmyslové teplárny, ovšem v současnosti nelze poptávku uspokojit také díky dotacím na kotle. Lidé si pořizují nové kotle a nemají v nich čím topit. Když už se na ně dostane řada, zjišťují, že topení se jim díky rostoucím cenám uhlí výrazně prodražuje.

Problémy s uhlím souvisí i s tím, že jen málo lidí se zásobuje uhlím s předstihem a objedná si je v létě, kdy je ho na skladech dostatek a za příznivou cenu. Většina to řeší na poslední chvíli, což ještě celkovou situaci v zásobování zhoršuje.