Free songs
Domů / Ostatní / Investiční rádce: Korporátní dluhopisy, nebo podílové fondy?
Investiční rádce: Korporátní dluhopisy, nebo podílové fondy?

Investiční rádce: Korporátní dluhopisy, nebo podílové fondy?

Volné prostředky je vždycky lepší investovat. Ale do čeho? Jsou lepší korporátní dluhopisy, nebo se více vyplatí podílové fondy? Odpovídáme v článku.

Když máte přebytečné peníze, není nic lepšího, než je investovat. Namísto toho, aby vám jen ležely na účtu a ztrácely hodnotu, vám naopak mohou vydělávat. A v tomto článku vám přinášíme srovnání – jsou lepší podílové fondy, nebo korporátní dluhopisy?

Podílový fond – dobrý nápad sužovaný poplatky

Investičních fondů je na českém trhu nepřeberné množství. Můžete investovat do podílových fondů s cennými papíry, nemovitostmi nebo kryptoměnami. Jejich kouzlo navíc tkví v tom, že čím více investorů se přidá, tím větší je jejich hodnota. Následně také záleží na schopnosti správců, kteří drží v rukou veškerý kapitál. Pokud se jim podaří dobře investovat, můžete ročně shrábnou ze stolu i několika procentní výnos. Nebo ho investovat zpět do fondu a užívat si jeho růst.

Připravte se ale na to, že investiční fond bude vyžadovat členské poplatky. Nejprve budete muset zaplatit vstupní poplatek a v případě prodeje i výstupní. Poplatky zavedené do výnosu pak činní položky jako je výkonnostní poplatek, poplatek za správu portfolia a správní náklady fondu. Tímto způsobem tak přijdete o spoustu peněz, i když v dlouhodobém horizontu vyděláte.

Korporátní dluhopisy – výnosné, ale riskantní

Ať už vsadíte na investiční fond, nebo se vrhnete do korporátních dluhopisů, očekávejte jistou míru rizika. U korporátních dluhopisů ale budete mít už při nákupu jasně stanovený výnos, který se nemění. Poplatky tu téměř žádné nenajdete. Výnosy jsou navíc vypláceny průběžně. V případě potřeby je navíc snadné dluhopis prodat (vysoká likvidita investovaných prostředků). Čím větší úrok ale dostanete, tím větší je riziko. Může se tedy stát, že investujete peníze do něčeho, z čeho už je zpět nedostanete. Ale to hrozí u každé investice, kterou provedete.