Free songs
Domů / Tipy & rady / Jízdenku na vlak je možné vrátit. Jak na to?
Jízdenku na vlak je možné vrátit. Jak na to?

Jízdenku na vlak je možné vrátit. Jak na to?

Doposud nebylo možné jízdenku na vlak zakoupenou předem například přes internet vrátit. To se však u Českých drah změnilo dnem 15. září 2017, od kdy platí nové přepravní podmínky ČD.

Pokud si tedy jízdu na poslední chvíli rozmyslíte, nebo vám něco překazí plány, po případě má vlak zpoždění, můžete jízdenku vrátit stejně jako tomu je již delší dobu u dopravce Student Agency, který s touto revoluční změnou přišel jako první. U ČD bylo zavedení této možnosti dlouho nemožné kvůli komplikovaném procesu vracení, neboť mimo e-shop bylo nutné vypisovat písemné žádosti a peníze dostal cestující klidně i za měsíc, a to samozřejmě i se srážkou. Podobné výhody mají i další přepravci.

Jízdenky ČD zakoupené na pokladně

Koupíte-li si na pokladně ČD jízdenku v předprodeji na jiný den, můžete ji vrátit do 23,59 hod. dne, který předchází dni její platnosti. Zpět dostanete plnou cenu bez storno poplatku. Stejně tak můžete vrátit jízdenku i do 15 minut od jejího zakoupení i v den platnosti, samozřejmě ve stanici, kde jste ji koupili. Tato možnost odpadá u jízdenek zakoupených během jízdy u průvodčího ve vlaku.

Ve všech ostatních případech bude při vrácení jízdenky storno poplatek ve výši 100 Kč.

Místenky ČD zakoupené na pokladně můžete beze srážky vracet až do 15 minut před odjezdem vlaku.

Jízdenky ČD zakoupené na e-shopu

V těchto případech je možné vrátit jízdenku bez srážky do 15 minut před začátkem její platnosti. Proto budou jízdenky z e-shopu nově platit až od vlaku na jízdence uvedeného. Čas uvedený na jízdence tedy bude určovat čas, kdy nejdříve (a kdykoliv později) můžete nastoupit jízdu.

Vracení peněz bude rychlejší

Nyní již nebudete muset čekat, až vaši žádost o vrácení peněz ČD posoudí. Částka se prakticky okamžitě stornuje bez zaúčtování na účtu platební karty a u jízdenky z e-shopu se připíše zpět a účet cca do dvou pracovních dnů.

Jak je to při zpoždění

Jízdenku můžete vrátit bez srážky až tehdy, pokud bude vlak na odjezdu opožděn o 30 a více minut. Při kratší době vzniká nárok na vrácení peněz bez srážky, jen když dojde k ujetí přípoje a příjezd do cílové stanice by tak byl o 60 a více minut opožděn.

Tip pro vás: správa webů zajistí vedení webu, které má efekt.