Z analýzy poradenské společnosti Bisnode vyplynulo, že v reakci na vládní restrikce v březnu tohoto roku přerušilo živnost více než 10 tisíc živnostníků, což je o 26 procent více než v roce 2019. Oproti roku 2018 je meziroční nárůst přerušených živností dokonce 46 procentní. V dubnu se však situace zklidnila a počet přerušených živností nepřesáhl 6 tisíc – stejně jako v loni. V období mezi druhým a třetím dubnovým týdnem pak úřady dokonce zaznamenaly méně žádostí než v předchozích dvou letech.

Data zprostředkovaná poradenskou společností Bisnode jasně reflektují dopad opatření na konkrétní obory podnikání. Nejvíce přerušených živností (984) připadlo na OSVČ, kteří se před koronakrizí pohybovali v gastronomii. Na druhém místě (908) se umístili živnostníci zabývající se zprostředkováním velkoobchodu. Oproti stejnému období loňského roku jde o 144 procentní nárůst. Podnikání muselo nechtěně pozastavit i 816 kadeřnic a kosmetiček (meziročně o 76 procent více).

Co se týče podniků, jejich nesnadnou situaci reflektuje analýza Hospodářské komory. Firmy se potýkají s laxním přístupem ze strany státu, obcí a soukromých věřitelů. Jen minimum subjektů zaznamenalo vstřícné kroky, díky kterým by byly schopny udržet likviditu a stabilizovat finanční toky. Problémy s druhotnou platební neschopností hrozí cca 62 procentům českých společností. Šéf komory Vladimír dlouhý ocenil stanovisko bankovních domů, jež podnikatelům nabídly možnost odkladu splátek úvěrů.

Jisté je, že se současná krize na podnikání podepíše i poté, co odezní veškerá opatření. Mnozí OSVČ a firmy činnost ukončí, protože výpadky příjmů neustojí. V určité výhodě jsou subjekty, které se v minulosti nebránily digitalizaci, využívají sofistikovaný informační systém pro plánování a řízení podnikových procesů jsou schopny pružně reagovat na změny v podnikatelském prostředí.

Odborníci z řad ekonomů se shodují, že události během pandemie firmám ukázaly slabiny i silné stránky – právě nyní by měli podnikatelé studovat data, která jím poskytuje ekonomický software, ještě důsledněji než jindy a snažit se o uchopení každé příležitosti ke zlepšení finanční situace.