Free songs
Domů / Ostatní / Jak je to s povinným ručením na motocykly?
Jak je to s povinným ručením na motocykly?

Jak je to s povinným ručením na motocykly?

Nezáleží na tom, zda brázdíte silnice v autě nebo na motocyklu, povinnost vlastnit tzv. zelenou kartu, respektive mít povinné ručení platí i pro řidiče jednostopých vozidel, tedy motocyklů. Z toho se pak hradí škoda, kterou můžete na motorce způsobit, a to jak jinému vozidlu, tak i osobám tvořících jejich posádku.

Je třeba pojistit jen klasické motorky?

Motocykly spadají do kategorie jednostopých vozidel, která je samozřejmě širší než kategorie motorek. Povinnost mít sjednané povinné ručení mají tedy i majitelé skútrů, ale také řidiči motorových kol či koloběžek. Zákonné pojištění si musí sjednat i majitelé čtyřkolek i tříkolek, i když v tomto případě už vybočujeme z kategorie jednostopých vozidel.

 

Od čeho se odvíjí cena?

Výše ceny povinného ručení na motorky se odvíjí podle podobných kritérií, jako je tomu u automobilu. Při uzavírání smlouvy bude pojišťovnu zajímat jednak objem motoru, ale také váš věk a místo bydliště. Čím větší objem motoru, mladší řidič a větší město ve kterém žije, tím je cena povinného ručení vyšší. Nicméně velký vliv na cenu má i počet pojistných událostí. Pokud jezdíte bez nehod a sbíráte tzv. bonusy, může vás povinné ručení vyjít klidně jen na pár stovek.

Pojistěte se klidně jen na sezónu

Motocykly se liší od automobilů mimo jiné i v tom, že v zimě je prakticky nemožné je na našich silnicích využívat. Běžné pojistné smlouvy na toto však nemyslí a vy musíte zbytečně platit povinné ručení i za tu část roku, kdy máte motorku v garáži. Pojišťovny však nabízejí pojištění jen na sezónu, které je charakteristické tím, že motocykl je sice pojištěný celý rok, avšak platí se jen za ty měsíce, které si stanovíte (měsíce, ve kterých na motorce jezdíte). Budete-li využívat motorku mimo stanovené měsíce a způsobíte škodu, nemine vás povinnost zaplatit 100 % této škodné události. Pokud jste šetřili na povinném ručení tak, že jste motorku na konci sezóny vždy odhlásili a uložili značky do depositu, ušetří vám sezónní pojištění spoustu času.

Povinné ručení už mám

I v případě, že máte již nějakou dobu povinné ručení sjednané, vyplatí se čas od času využít online srovnávačů povinného ručení a udělat si malý průzkum trhu. Ceny povinného ručení se často mění a s tím i nabídky jednotlivých pojišťoven, může se tedy stát, že v případě změny pojišťovny ušetříte až několik stovek. Proč platit víc, když můžete platit míň a takové porovnání povinných ručení vám zabere sotva pár minut.

Pár slov závěrem

Ačkoliv se zdá povinné ručení na motocykly hodně podobné povinnému ručení na automobily, existují zde určitá specifika, o kterých se vyplatí vědět, ať už jde o sezónní pojištění, cenu nebo samotnou povinnost jednostopé vozidlo pojistit.