Free songs
Domů / Tipy & rady / Jak se bude vyvíjet dolar po silném druhém pololetí 2018?
Jak se bude vyvíjet dolar po silném druhém pololetí 2018?

Jak se bude vyvíjet dolar po silném druhém pololetí 2018?

Během druhé poloviny roku 2018 zažil dolar oproti většině hlavních měn solidní zotavení. Dolar byl podpořen očekáváními ohledně změny úrokových sazeb, které vedly ke zvýšení rozdílu výnosů mezi USA a většinou hlavních obchodních partnerů. Ekonomické údaje zveřejněné během druhé poloviny roku 2018 ukázaly, že Spojené státy pokračovaly ve výrazném růstu, zatímco většina jejich protějšků zaznamenala zpomalení hospodářského růstu. Při pohledu do budoucna došlo v lednu roku 2019 k zásadním změnám, které změnily trajektorii dolaru, která by oproti většině hlavních měn mohla zaznamenat pokles nebo zůstat beze změny.

Co pohání vpřed měnové páry?

Měnové páry jsou řízeny několika faktory. Jednou z hybných sil, která pohání budoucí směr měnového páru, jsou úrokové diferenciály. Jde o rozdíl mezi krátkodobými úrokovými sazbami každé měny. Krátkodobé úrokové sazby se používají k vytvoření forwardové křivky měny, a proto jsou základem při určování toho, jak se chová podkladový směnný kurz. Spotové a forwardové měnové páry můžete sledovat na platformě pro měnové obchodování iFOREX.

Úrokové diferenciály mezi USA a Německem se ve druhé polovině roku 2018 pohybovaly ve prospěch USA, což bylo hnací silou růstu hodnoty dolaru. Je také zřejmé, že se úrokový diferenciál během prvního měsíce roku 2019 snížil a tlak na americký dolar poklesl.

Kdo řídí úrokové sazby?

Úrokové sazby jsou řízeny tržními silami, a to na základě očekávání, jak bude jednat centrální banka. Centrální banky kontrolují krátkodobé úrokové sazby, jako jsou sazby, které banky využívají ke vzájemným půjčkám. Sazby nad rámec jednodenní sazby jsou řízeny trhem.

Během lednové schůzky Federálního rezervního systému předseda Jerome Powell uvedl, že centrální banka vyčkává a je nepravděpodobné, že by v nejbližší době došlo ke zvýšení sazeb. Z jeho slov bylo patrné, že FED zůstane v klidu a že portfolio FED pravděpodobně zůstane větší, než se očekávalo. Powell předtím uvedl, že by rozvaha mohla zůstat na autopilotu z prosince, což znamenalo, že se FED zúčastnil kvantitativního zpřísnění. Jeho tón se v lednu změnil, což znamená, že FED bude nejspíš akomodační, protože politika zůstává neutrální.

Jak si dolar povede v roce 2019?

Když je teď FED ze hry, budou oproti očekávání silnější údaje z prvního pololetí roku 2019 pravděpodobně ignorovány. Namísto toho se obchodníci pravděpodobně zaměří na Evropskou centrální banku, Bank of England, Bank of Japan a Čínskou lidovou banku. Tyto instituce vyčkávají, ale pokud trh zaznamená jakoukoliv změnu svého pohledu, může dojít k dalšímu tlaku na americký dolar. Americké sazby celkově poklesly, čímž by bylo zajištěno méně úrokového diferenciálu, což zvýhodňuje americký dolar.