Free songs
Domů / Tipy & rady / Práce v Německu
Práce v Německu

Práce v Německu

Německo je lákavé jak pro mladé lidi, kteří se chtějí zdokonalit v němčině, tak i pro řemeslníky či odborníky v nejrůznějších oborech. Hlavním motivem bývá několikanásobně vyšší výdělek než v Česku. Nejvíce se práce v Německu vyplatí Čechům žijícím v pohraničí, kteří mohou za prací dojíždět a ušetřit tak za ubytování. Dokonce se vyskytují i nabídky práce bez nutnosti ovládat německý jazyk. V poslední době se tato možnost nabízí v Drážďanech, kde hledají ženy se znalostí češtiny do obchodů. Zejména v předvánočním čase bude po těchto prodavačkám velká poptávka, neboť Češi jezdí do hlavního saského města rádi nakupovat.

Jaké jsou v Německu možnosti?

Pracovních nabídek je v Německu momentálně mnohem více než u nás. Volná místa lze najít v téměř každém odvětví, od administrativy, gastronomie, průmyslu, služby, dopravu, zdravotnictví, až po klasické řemeslnické práce. Čechy láká hlavně vyšší výdělek, lepší životní úroveň i větší poptávka po lidech v oborech, ve kterých se v Čechách shání práce obtížně. Obecně lze říci, že v Německu se uplatní muži i ženy téměř ve všech oborech. Velké průmyslové podniky, ale i menší firmy hledají šikovné řemeslníky, kterým nabízejí práci i bez dokonalé znalosti němčiny. Samozřejmě, že dají přednost lidem ovládajícím němčinu, ale alternativním řešením může být i angličtina.

Znalost německého jazyka

Angličtina však nemůže němčinu plně nahradit. U většiny pracovních míst se očekává od cizího zaměstnance alespoň základní úroveň německého jazyka. To znamená porozumění tématu hovoru a odpovídat na základní otázky. U vyšších odborných pozic je vyžadována němčina nejen na dobré komunikativní úrovni, ale i znalost odborných termínů týkajících se daného oboru. Pokud někdo uvažuje o práci v Německu, byť by to měla být pouze práce v Německu u hranic, měl by nejprve absolvovat alespoň základní kurz němčiny. Kdo umí německy na pokročilejší úrovni, může zkusit kurz obchodní němčiny.

Kurzy německého jazyka

Zájemci o výuku němčiny hledají kurzy němčina online zdarma, avšak většina kurzů je placených.

Pro podnikatele, kteří hodlají rozšířit své aktivity do Německa, nebo pro asistentky vyřizující denně desítky obchodní korespondence, je určen kurz obchodní němčiny. Naučíte se základní obchodní terminologii a od napsání obchodního dopisu, urgování faktury až po reklamaci vadného zboží.