Free songs
Domů / Tipy & rady / Elektronická evidence tržeb je stále diskutované téma
Elektronická evidence tržeb je stále diskutované téma

Elektronická evidence tržeb je stále diskutované téma

Elektronická evidence tržeb (EET) je téma, které je neustále aktuální. Někteří jí fandí, jiní na ni žehrají. Zákon o evidenci tržen nabyl platnosti k 13. dubnu 2016 a povinnost evidence tržeb pro některé podnikatele vznikla 1. prosince 2016. Další se k ní postupně připojili nebo se chystají připojit v tzv. vlnách.

EET spočívá v evidenci každé platby, za níž zákazník obdrží účtenku se speciálním kódem. Obchodník, který EET provozuje, musí mít zařízení – eet pokladna, které zasílá datové zprávy na server Finanční správy a které generuje unikátní kód na účtence, díky němuž se zákazníci mohou účastnit eet loterie

Kdo se k EET musí připojit?

EET se týká podnikatelů, kteří přijímají tržby v hotovosti nebo pomocí platební karty. Ústavní soud ukončil, k 28. únoru, povinnost evidovat tržby platební kartou.

Vlny EET

Do těchto vln jsou zařazeny konkrétní skupiny podnikatelů.

  • 1. vlna

Ta odstartovala 1. prosince 2016 a spadají do ní osoby, které poskytují stravovací a ubytovací služby.

Podrobnější informace naleznete na portálu vimvic.cz.

  • 2. vlna

Vstoupila v platnost 1. března 2017 a týkala se maloobchodu a velkoobchodu. Konkrétně jsou to tato zařízení – obchod s motorovými vozidly (kromě motocyklů), obchod s díly a příslušenstvím o motorová vozidla (kromě motocyklů), obchod s motocykly, jejich díly a příslušenstvím, velkoobchod (kromě motorových vozidel), maloobchod (kromě motorových vozidel) – vč. stánkového prodeje.

  • 3. vlna

Toto byly plány eet 2018 a vztahovaly se na lékárníky, právníky a další subjekty, které se měly připojit k 1. březnu 2018. tento termín však Ústavní soud zrušil a prozatím není jasné, kdy a zda vůbec se tito podnikatelé k EET připojí.

  • 4. vlna

Závěrečná fáze měla proběhnout k 1. červnu 2018. Tu však také Ústavní soud zrušil. Do této vlny byli zařazeni podnikatelé z oborů vybraných řemesel a výrobních činností. Nikdo prozatím nedokáže říci, zda bude určeno datum nové.